37th ROYAL ESCAPE RACE 2014

Sussex Yacht Club

Results as of 9:30 on May 27, 2014

French SCCH Fleet

First start - 07:05, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Barcavella Pierre Lair Sloop 071 FRA36683 SRF 835 23:49:13 16:44:13 20:02:39 0:00:00
2 Mickey Mos Serge Levaray First 31.7 072 FRA35414 SRF 911 02:31:41 19:11:41 21:04:12 0:56:04
3 Caol Ila Patricia Cahard JOD 35 082 FRA15118 SRF 832 24:54:04 17:34:04 21:06:54 0:53:27
4 Captain Cap Alain Teniere Gibsea 90 084 FRA27751 SRF 990   DNF    
4 Elfesis Patrick James Westerley Fulmar 32 078 FRA39197 SRF 974   DNC    
4 Garcette Patrice Le Bras Jeanneau Melody 022 FRA28477 SRF 17.0   OMS    
4 Karabistouille 3 Jean-Pascal Livet Maxi 1000 008 FRA27749 SRF 904   OMS    
4 Kornogin Dominique Chalot Fisher 30 070 NONE SRF 1112   DNF    
4 Lilliput Patrick Dubois Beneteau First 32 074 2 SRF 932 00:07:15 OMS    

IRC Fleet One 

Second start - 07:20, Distance: 67nm
 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Xtreme Steve Best, Colin Foxley, Spencer Paul J39 MOD 036 GBR4206T SYC 1.027 21:30:50 14:10:50 14:33:48 0:00:00
2 Mad Max Andy Williams Max Fun 35 015 GBR9235R BMYC 1.091 21:11:15 13:51:15 15:06:54 0:30:20
3 Leopard Clipper Mark Osborne & Rob Styles Reflex 38 020 GBR7388R SHYC 1.049 22:37:52 15:17:52 16:02:51 1:24:53
4 Shmokin' Joe Duncan McDonald J111 042 GBR7611R BMYC 1.093 22:17:14 14:57:14 16:20:41 1:37:47
5 Revive Paul Farrands Prima 38 026 GBR6525N BMYC 1.075 22:32:18 15:12:18 16:20:43 1:39:27
6 Anticipation Peter Newlands 40.7 079 GBR7041R SORC 1.031   DNS    
6 Devils Advocate Dave Ramus Beneteau 45F 001 GBR666T SYC 1.063 13:50:35 DNS    
6 Fastrak X Nigel Colley Jeanneau Sunfast 3600 012 GBR8250R SORC 1.044   DNS    
6 Hurricane Peter Clark Elan 450 067 SWE450 SHYC 1.064   DNF    
6 Jbellino Rob Craigie J122 047 GBR9868T SORC 1.076   DNS    
6 Kokomo Steve Trigwell Prima 38 011 GBR1415R BMYC 1.075 13:28:08 DNS    
6 Phezulu II Robert De'Ath Fast 42 034 GBR742R BMYC 1.101   DNF    
6 QII Andrew Mills Sloop 059 90 SORC 1.058   DNS    
6 Quailo III Jonathan Napier Nic 55 073 GBR684 RAFYC 1.050   DNC    

IRC Fleet Two

Second start - 07:20, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Truant Stephen Thomas HOD 35 050 GBR7580T SYC 1.007 22:09:29 14:49:29 14:55:43 0:00:00
2 Maeva Frederic Waniart Super Arlequin 019 FRA6179 SORC .878 01:08:54 17:48:54 15:38:30 0:48:44
3 Sea Scamp Don Percy 50 sqm 064 425 Syndicate .863 01:41:42 18:21:42 15:50:46 1:03:48
4 Exocet Deborah Fish Sunfast 3200 046 FRA34700 SORC .997 23:29:35 16:09:35 16:06:40 1:11:11
5 Delfini Chris Woods Moody S38 016 GBR9513T BMYC .955 01:40:47 18:20:47 17:31:15 2:42:52
6 Tyke Brian Thomas X-332 048 GBR7662T SYC .978 01:22:35 18:02:35 17:38:46 2:46:43
7 Roxanne Simon Mitchell Sunfast 3200 017 GBR2539L SHYC .997 01:02:53 17:42:53 17:39:42 2:44:29
8 Tweak Richard Breese JOD 35 031 4343C SORC 1.010 00:56:19 17:36:19 17:46:53 2:49:29
9 Maverick Peter Jenkins Oyster Lightwave 395 039 IRL1862 SYC 1.001 01:10:40 17:50:40 17:51:44 2:55:51
10 L`autre Femme Robert Stevens J105 054 GBR9407T Medway YC 1.009 01:03:30 17:43:30 17:53:04 2:55:47
11 Silver Fox Paul Dupret Sun Odyssey 33i Performance 006 GBR2293L BMYC .959 02:27:36 19:07:36 18:20:33 3:33:36
12 A Neet Djinn Alan Easter Archambault A31 027 GBR5831R SYC .994   DNC    
12 Arcadian Simon Grigg Arcona 37 049 GBR9023T BMYC 1.006   DNF    
12 Bombardier Terry Kinch Elan 333 010 GBR982R SYC .962 13:19:20 DNS    
12 Comedy of Errors Tony White HOD 35 021 GBR735R SORC 1.003   DNS    
12 Fluke III James Hardiman Jeanneau Sunfast 3200 057 GBR725L SORC 1.011   DNS    
12 Geofon John Ford Maxi 1050 053 GBR1903L SORC .949   DNF    
12 Juliette Jerry Freeman J105 069 GBR9405R SORC 1.004   DNS    
12 Moonlight Saunter David Skinner Feeling 416 007 GBR4114T SYC .976   DNF    
12 Neilson Redeye Pete Tyler J105 003 GBR2647L BMYC 1.006   DNS    
12 Nereid John Bailey Elan 340 045 GBR1093L SORC .966   DNS    
12 Ninjod Paul Brandt Jeanneau Sunfast 3200 044 GBR8956R Haven Ports YC .993   DNS    
12 Sunbeam of Birdham Giles Davies Trintella IV 028 None Little Ships Club .873   DNF    
12 Xandra Tim Jermyn Hunter 37.5 052 GBR8316T SHYC .932   DNF    
12 Zonpuka Giles Mayley JPK960 077 GBR3142L SYC .983   DNF    

IRC Single Handed Fleet

Second start - 07:20, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Truant Stephen Thomas HOD 35 050 GBR7580T SYC 1.007 22:09:29 14:49:29 14:55:43 0:00:00
2 Maeva Frederic Waniart Super Arlequin 019 FRA6179 SORC 0.878 01:08:54 17:48:54 15:38:30 0:48:44
3 Exocet Deborah Fish Sunfast 3200 046 FRA34700 SORC 0.997 23:29:35 16:09:35 16:06:40 1:11:11
4 Roxanne Simon Mitchell Sunfast 3200 017 GBR2539L SHYC .997 01:02:53 17:42:53 17:39:42 2:44:29
5 Tweak Richard Breese JOD 35 031 4343C SORC 1.010 00:56:19 17:36:19 17:46:53 2:49:29
6 Anticipation Peter Newlands 40.7 079 GBR7041R SORC 1.031   DNS    
6 Arcadian Simon Grigg Arcona 370 049 GBR9023T BMYC 0.830   DNF    
6 Arcadian Simon Grigg Arcona 370 049 GBR9023T BMYC 1.006   DNF    
6 Comedy of Errors Tony White HOD 35 021 GBR735R SORC 1.003   DNS    
6 Fastrak X Nigel Colley Jeanneau Sunfast 3600 012 GBR8250R SORC 1.044   DNS    
6 Fluke III James Hardiman Jeanneau Sunfast 3200 057 GBR725L SORC 1.011   DNS    
6 Geofon John Ford Maxi 1050 053 GBR1903L SORC .949   DNF    
6 Jbellino Rob Craigie J122 047 GBR9868T JOG 1.076   DNS    
6 Juliette Jerry Freeman J105 069 GBR9405R SORC 1.004   DNS    
6 Nereid John Bailey Elan 340 045 GBR1093L SORC 0.966   DNS    
6 Ninjod Paul Brandt Jeanneau Sunfast 3200 044 GBR8956R Haven Ports YC 0.993   DNS    
6 QII Andrew Mills Sloop 059 90 SORC 1.058   DNS    

SCCH Fleet One

First start - 07:05, Distance: 67nm
 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Manic Margaret Hickmott-Stapley Dehler 35 024 GBR2563L SHYC 840 23:02:08 15:57:08 18:59:27 0:00:00
2 Barcavella Pierre Lair Sloop 071 FRA36683 SRF 835 23:49:13 16:44:13 20:02:39 0:52:47
3 Plover Miles Mayall Dehler 34SV 075 NED9067 SYC 845 00:06:43 17:01:43 20:09:08 0:58:53
4 Bare Knuckles Brian Tugwell Prima 38 062 GBR6514 SHYC 799 23:21:36 16:16:36 20:22:17 1:06:11
5 Caol Ila Patricia Cahard JOD 35 082 FRA15118 SRF 832 00:54:04 17:49:04 21:24:56 2:01:03
6 Stina Michael Hatchwell Halberg Rassey 42 025 GBR223 RORC 892 04:14:20 21:09:20 23:43:01 4:12:57
7 Blue Venture Richard Pilbeam Gibsea 402 055 GBR3714T SYC 880   DNF    
7 Eye Eye Martin Cranfield MG346 065 GBR4090T SHYC 889   DNF    
7 NagaBiru Yen Chung Chong Dragonfly DF28 trimaran 018 GB2869 Brighton Sailing Club 805   DNF    
7 Ruby Tim Stevenson Jeanneau Sun Odyssey 033   SYC 865 14:20:00 DNF    
7 Solid Air Richard Strong Hanse 445 056 GBR2721L Little Ships Club 840   DNF    
7 Temptation Nigel Pipe Figaro Challenge One 058 FRA27145 SHML 868   DNF    
7 Wild Oyster Christian Noakes Oyster 406 035 K1465T Royal Southampton 865   DNF    

SCCH Fleet Two

First start - 07:05, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Pingu Fred Rayment X 302 041 GBR7564T SHYC 905 01:05:49 18:00:49 19:54:16 0:00:00
2 Summation John Severs Sigma 33 OOD 051 4830 BMYC 928 02:05:00 19:00:00 20:28:27 0:31:43
3 Ocean Dream Laurence Woodhams Beneteau Oceanis 350 080 GBR8139T SYC 961 03:04:34 19:59:34 20:48:15 0:51:52
4 Mickey Mos Serge Levaray First 31.7 072 FRA35414 SRF 911 02:31:41 19:26:41 21:20:40 1:18:42
5 Pean II Peter Vaughan Hanse 320 005 GBR1522L SHYC 1000 07:04:39 23:59:39 1:0:47:15 4:43:36
6 Dehlfina John Sibley Dehler 34 085 L7773 SYC 948   DNF    
6 Flying Fish Chris Redman Feeling 10.4 030 K1616T SYC 933 14:07:00 DNF    
6 Garcette Patrice Le Bras Jeanneau Melody 022 FRA28477 SRF 17.0   OMS    
6 Italian Job Douglas Beanlands Sloop 068 GBR4463 SYC 920   DNS    
6 Karabistouille 3 Jean-Pascal Livet Maxi 1000 008 FRA27749 SRF 21.5 02:28:22 OMS    
6 Kereru Peter Whittle Young 8.8 038 KS5880 BMYC 900   DNF    
6 Lilliput Patrick Dubois Beneteau First 32 074 2 SRF 932 00:06:43 OMS    
6 Zig-Zag Gay Sutherland Hallberg Rassey 342 061 GBR1687L Haslar YC 926   DNF    

SCCH Fleet Three

First start - 07:05, Distance: 67nm
 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Oi Oi Paul Reymond Parker 275 066 4367T LSDDYC 1042 04:32:22 21:27:22 20:35:29 0:00:00
2 Blue Yonder of Hamble David Smith Westerley 33 Ketch 083 None SYC 997   OMS    
2 Cadenza John Kerr Trapper 500 014 9102T AYC 1070   DNF    
2 Captain Cap Alain Teniere Gibsea 90 084 FRA27751 SRF 990   DNF    
2 Elfesis Patrick James Westerley Fulmar 32 078 FRA39197 SRF 974   DNC    
2 Elwing Richard Mason Etap 28i 029 2075 SYC 979   DNF    
2 Escape David Nunn Bavaria 31 004 GBR1418 L SYC 1008   OMS    
2 Gelig Knight Nick Lawden GK29 060 GBR5257Y BMYC 1000   DNS    
2 Kornogin Dominique Chalot Fisher 30 070 None SRF 1112   DNF    
2 Maggie May Rob Cullen Sabre 27 009 Sabre symbol SYC 1192 05:41:59 OMS    
2 Minstrel Boy Martin Carter Contessa 32 037 GBR3286 NYC 988   DNF    
2 Moody Bleu Tim Kingston Moody 29 043 K4617T RNSA 1070   DNF    
2 Moon River Barbara Runnalls Yarmouth 23 032 1 SYC 1295   DNF    
2 Moonshadow Nigel Snow Southerly 115 081 None SYC 1042   DNF    

SCCH Shorthanded Fleet 

First start - 07:05, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedBCE
1 Truant Stephen Thomas HOD 35 050 GBR7580T SYC 840 22:09:29 14:49:29 17:38:55 0:00:00
2 Bare Knuckles Brian Tugwell Prima 38 062 GBR6514 SHYC 799 23:21:36 16:01:36 20:03:30 1:55:32
3 Oi Oi Paul Reymond Parker 275 066 4367T LSDDYC 1042 04:32:22 21:12:22 20:21:05 2:48:59
4 Roxanne Simon Mitchell Jeanneau Sunfast 3200 017 GBR2539L SHYC   01:02:53 17:42:53 21:12:55 2:58:42
5 Kereru Peter Whittle Young 88 038 KS5880 BMYC 900   DNF    
5 Maggie May Rob Cullen Sabre 27 009 Sabre symbol SYC 1192 05:41:59 OMS    
5 Moon River Barbara Runnalls Yarmouth 23 032 1 SYC 1295   DNF    
5 The Italian Job Douglas Beanlands Wing 068 GBR4463 SYC 920   DNS    

SCCH Opting Motor Sail Fleet 

First start - 07:05, Distance: 67nm

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClub
1 Escape David Nunn Bavaria 31 004 GBR1418L SYC
2 Lilliput Patrick Dubois Beneteau First 32 074 2 SRF
3 Blue Yonder of Hamble David Smith Westerley 33 Ketch 083 None SYC
4 Karbistouille 3 Jean-Pascal Livet Maxi 1000 008 FRA27749 SRF
5 Garcette Patrice Le Bras Jeanneau Melody 022 FRA28477 SRF
6 Maggie May Rob Cullen Sabre 27 009 Sabre symbol SYC

Scoring codes used

CodeDescription
DNC Did not come to the starting area
DNF Started but did not finish
DNS Came to the start area but did not start
OMS Started in a SCCH fleet but finished as Opting Motor Sail

www.royalescaperace.co.uk
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.sussexyachtclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com