34rd Royal Escape Race 2010 - Greenwich Light Vessel Times

Positions as boats passed the Greenwich Light Vessel - no prizes folks!
(If a yacht is marked as DNC that means the time wasn't decipherable or marked on the declaration)

Royal Escape - IRC 1 Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 JOE 90 DUNCAN McDONALD J90 019 GBR2090R BMYC 1.077 11:51:00 3:31:00 3:47:15
2 DONATELLO GEORGE EVANS BENETEAU FIRST 40.7 074 GBR407L SHYC 1.046 12:03:00 3:43:00 3:53:15
3 MAD MAX ANDREW UREN MAX FUN 004 GBR 9235R BMYC 1.098 11:56:00 3:36:00 3:57:10
4 KRATOS ROY MARTIN BENETEAU 34.7 060 GBR3470L SHYC 1.008 12:16:00 3:56:00 3:57:53
5 TRUANT STEPHEN THOMAS HOD 35 001 GBR7580T SYC 1.008 12:17:00 3:57:00 3:58:54
6 BALLISTIC PETER ALLEN BENETEAU 40.7 047 GBR7727T SYC 1.061 12:06:00 3:46:00 3:59:47
7 ETOILE STEPHANIE SPRIGINGS J109 065   SHYC 1.026 12:14:00 3:54:00 4:00:05
7 LEOPARD ROB STYLES REFLEX 38 056 GBR7388R SHYC 1.067 12:05:00 3:45:00 4:00:05
9 RED MACHINE PETER FLETCHER JOD 35 050 GBR9413R SHYC 1.023 12:15 3:55:00 4:00:24
10 SEREFE OF SHOREHAM ROBERT KERR HANSE 411 058 GBR8907T SYC 1.010 12:23:00 4:03:00 4:05:26
11 DANNY KEVIN TURNER BENETEAU 36.7 034 GBR 8122 T BMYC 1.015 12:22:00 4:02:00 4:05:38
12 KOKOMO STEVE TRIGWELL PRIMA 066 GBR1415R BMYC 1.073 12:11:45 3:51:45 4:08:40
13 PHEZULU ROBERT DE`ATH FAST 42 057 GBR742R BMYC 1.131 12:00:00 3:40:00 4:08:49

Royal Escape - IRC 2 Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 MOONLIGHT SAUNTER DAVID SKINNER Feeling 416 007 GBR4114T SYC .979 12:15:00 3:55:00 3:50:04
2 OLLIVIA ANNE VI KAN THIRKETTLE SCAMPI 26 027 GBR3416 SYC .814 13:10:13 4:50:13 3:56:14
3 OVERLORD ANTHONY MURPHY 100 SQUARE METRE 072 430 OCC .989 12:20:00 4:00:00 3:57:22
4 ARPEGE TONY SCOTT SIGMA 33 070 GBR4542 BMYC .915 12:40:00 4:20:00 3:57:54
5 OCEAN DREAM LAURENCE WOODHAMS BENETEAU OCEANIS 035 GBR 8139T SYC .906 12:45:00 4:25:00 4:00:05
6 GRAND PANJANDRUM DUNCAN THOMSON CUSTOM SJ35 020 K4180 ERITH YACHT CLUB .969 12:29:30 4:09:30 4:01:46
7 DANS LA ROUGE SIMON GRIGG BENETEAU FIRST 325 063 GBR6013T BMYC .913 12:48:30 4:28:30 4:05:08
8 GLIDER II ANDREW WILLLIAMS MGHS30 005 GBR5391 BMYC .938 12:43:00 4:23:00 4:06:42
9 AQUILO SIMON MITCHELL FIRST 31.7 064 GBR9290T SHYC .959 12:40:00 4:20:00 4:09:20
10 BARDA STEVE VYSE BENETEAU FIRST CLASS 10 067 GBR3794 SYC .982 12:35:37 4:15:37 4:11:01
11 SEA SCAMP JOHN COX BERMUDIAN SLOOP 029 425   .878 13:15 4:55:00 4:19:01
12 JENERAL LEE GRAHAM ALLEN J97 025 GBR 6697 R BMYC .983

 

DNC

 

12 HEAVENS ABOVE V CHRISTOPHER ANDERSON FREEDOM 014 GBR3918 R BMYC .914

 

DNC

 

12 BOMBARDIER TERRY KINCH ELAN 333 068 GBR982R SYC .968

 

DNC

 


Royal Escape - SCCH 1 Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 ARTEMIS TIM JERMYN HUNTER 37.5 069 GBR8316T SHYC 907 12:09:00 4:09:00 4:34:32
2 DJAMI PETER FERNANA-RITCHIE DUFOUR 385 GL 049 9985T BMYC 906 12:12:30 4:12:30 4:38:42
3 KERERU PETER WHITTLE YOUNG 8.8 053 KS5880 BMYC 900 12:15 4:15:00 4:43:20
4 PLEIADES CHARLES ERB WESTERLEY 043 011 GBR9509R SHYC 880 12:11:05 4:11:05 4:45:19
5 CHANTELLE JOHN HAYMAN BENETEAU 42S7 030 GBR9812 BMYC 837 12:01:00 4:01:00 4:47:56
6 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 009 GBR1532L BMYC 890 12:17:00 4:17:00 4:48:46
7 BLUEJAY MARGARET HICKMOTT-STAPLEY DEHLER 34 037 GBR6848T PBSC 907 12:23:14 4:23:14 4:50:13
8 BRIGHTON BELLE NIGEL McMILLAN OYSTER 55 045   BMYC 795 11:52:53 3:52:53 4:52:56
9 ARBITRATOR SETH CLASBY SIGMA 38 OD 062 GBR8324 BMYC 878 12:19:00 4:19:00 4:54:59
10 ARROW CHRIS GREY SCAN YACHT 391 012 GBR8105T BMYC 896 12:32:00 4:32:00 5:03:34
11 STINA MICHAEL HATCHWELL HALBERG RASSEY 42 040 GBR223 HSSC 892 12:31:00 4:31:00 5:03:49
12 THUNDACHILD CHRIS BEAZER LIMBO 9.9 075 8958t AYC 880 12:53:00 4:53:00 5:32:57
13 SIRI ROS ELISABET ROWNTREE SLOOP 048 GB4850R   805 12:47:00 4:47:00 5:56:31
14 WILD OYSTER BRYAN SHEINMAN OYSTER 406 010 K144265 ROYAL SOUTHAMPTON 901

 

DNC

 

14 BLUE VENTURE RICHARD PILBEAM BERMUDIAN SLOOP 054 GBR3714T BMYC 880

 

DNC

 

14 PINGU FRED RAYMENT X 302 021 GBR7564T PEVENSEY BAY 905

 

DNC

 

14 AMBITIOUS ALICE MICHAEL WOOLLARD BAVARIA 36 041 B412 NYC 903

 

DNC

 

14 ASCENT ALAN SALVIDGE STARLIGHT 39 003 GBR595T SHYC 905

 

DNC

 


Royal Escape - SCCH 2 Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 MICKEY MOUSE SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 061 FRA35414 SRF 914 12:17:15 4:17:15 4:41:27
2 BANDITO MARK YATES-SMITH NICHOLSON 30 039 K5050 SYC 989 12:45:00 4:45:00 4:48:10
3 ENTROPHY JEREMY NORMAN HUNTER 376 028 GBR6043T BMYC 917 12:24:42 4:24:42 4:48:40
4 LES ARKS ALAN ROGERS GIBSEA 96 002 K 8250 Y DYC 987 12:45:00 4:45:00 4:48:45
5 MANO AMICA GILES MAYLEY SUPER SEAL 26 024 GBR6135 SYC 987 12:48:10 4:48:10 4:51:58
6 JEZEBEL CHRIS WALTERS BENETEAU FIRST 073 GBR8710Y BMYC 959 12:45:00 4:45:00 4:57:11
7 IDLE WISH JOHN PRYKE OCEANIS 350 032   SYC 979 12:51:00 4:51:00 4:57:15
8 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 059 GBR1481L   924 12:38:00 4:38:00 5:00:52
9 ASTERIX OF HELFORD COLIN HINCHCLIFFE X-102 016 GBR4446 SYC 910 12:37:00 4:37:00 5:04:24
10 AQUITAINE NIGEL GREGORY CRUISER 044 GBR6664T   980 13:23:00 5:23:00 5:29:36
11 AURAYA MAUREEN BERG BENETEAU OCEANIS 071 GBR2390L BMYC 980 13:47:02 5:47:02 5:54:07
12 SILVER FOX PAUL DUPRET   046 GBR2293L BMYC 937

 

DNC

 

12 MEAN FEELING ALAN SAUNDERS FEELING 023 GBR1711T SYC 915

 

DNC

 


Royal Escape - SCCH 3 Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 NERGIZE GEOFF BRYANT MOODY 31 022 GBR1049L BMYC 1016 12:45:00 4:45:00 4:40:31
2 ESCAPE DAVID NUNN BAVARIA 31 018 GBR1418 L SYC 1008 12:44:00 4:44:00 4:41:45
3 GEE N TEE CHRIS REDMAN TRAPPER 500 026 5421Y SYC 1090 13:12:00 5:12:00 4:46:14
4 MUSCADET OF MARCHWOOD NICK GREEN CONTESSA 043 K3157 CONTESSA 32 ASSOCIATION 994 12:45:00 4:45:00 4:46:43
5 LINNET JULIAN BROWNLOW-DAVIES SOUTHERLY 115 033 GBR2310L SYC 1060 13:06:00 5:06:00 4:48:41
6 MOON RIVER BARBARA RUNNELLS YARMOUTH 23 006 1 SYC 1295 14:14:00 6:14:00 4:48:48
7 TABARD PETER LEWIS ELIZABETHAN 31 051 GBR2732Y SYC 1050 13:06:35 5:06:35 4:51:59
8 CATS WHISKERS BOB BRAITHWAITE CATALINA 30 008 6410 NYC 1096 13:26:00 5:26:00 4:57:27
9 RITIRO MIKE FELTON VANCOUVER 28 042 GBR2373L SYC 1115 13:45:00 5:45:00 5:09:25
10 LARA MARCO RUMMERY RIVAL 31 036 GBR2294L SYC 1040 13:26:18 5:26:18 5:13:45
11 KARSHA CHRISTOPHER O`NEIL SEAMASTER 925 015 SM2998Y SYC 1098 13:56:00 5:56:00 5:24:14
12 MAGGIE MAY ROB CULLEN SABRE 27 055   SYC 1192 14:30:00 6:30:00 5:27:11
13 PEAN II PETER VAUGHAN HANSE 320 052 GBR1522L PBSC 1008

 

DNC

 

13 CADENZA KOHN KERR TRAPPER 500 031 9102T AYC 1070

 

DNC

 


Scoring codes used

CodeDescription
DNC Did not come to the starting area


www.royalescaperace.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com