34th Royal Escape Race 2010

Sussex Yacht Club

Results as of 17:57 on May 29, 2010

Royal Escape - IRC 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0820, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedAve speed
1 JOE 90 DUNCAN McDONALD J90 019 GBR2090R BMYC 1.077 17:15:34 8:55:34 9:36:48 7.506 kn
2 DONATELLO GEORGE EVANS BENETEAU FIRST 40.7 074 GBR407L SHYC 1.046 17:42:12 9:22:12 9:48:04 7.15 kn
3 MAD MAX ANDREW UREN MAX FUN 004 GBR 9235R BMYC 1.098 17:18:59 8:58:59 9:51:48 7.458 kn
4 BALLISTIC PETER ALLEN BENETEAU 40.7 047 GBR7727T SYC 1.061 18:00:53 9:40:53 10:16:19 6.92 kn
5 PHEZULU ROBERT DE`ATH FAST 42 057 GBR742R BMYC 1.131 17:25:20 9:05:20 10:16:46 7.372 kn
6 LEOPARD ROB STYLES REFLEX 38 056 GBR7388R SHYC 1.067 18:03:32 9:43:32 10:22:38 6.889 kn
7 SEREFE OF SHOREHAM ROBERT KERR HANSE 411 058 GBR8907T SYC 1.010 18:39:05 10:19:05 10:25:16 6.493 kn
8 ETOILE STEPHANIE SPRIGINGS J109 065   SHYC 1.026 18:34:13 10:14:13 10:30:11 6.545 kn
9 KOKOMO STEVE TRIGWELL PRIMA 066 GBR1415R BMYC 1.073 18:07:24 9:47:24 10:30:17 6.844 kn
10 KRATOS ROY MARTIN BENETEAU 34.7 060 GBR3470L SHYC 1.008 18:57:14 10:37:14 10:42:20 6.309 kn
11 TRUANT STEPHEN THOMAS HOD 35 001 GBR7580T SYC 1.008 19:07:12 10:47:12 10:52:23 6.211 kn
12 RED MACHINE PETER FLETCHER JOD 35 050 GBR9413R SHYC 1.023 19:09:53 10:49:53 11:04:50 6.186 kn
13 DANNY KEVIN TURNER BENETEAU 36.7 034 GBR 8122 T BMYC 1.015 19:24:00 11:04:00 11:13:58 6.054 kn

Royal Escape - IRC 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0820, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedAve speed
1 OVERLORD ANTHONY MURPHY 100 SQUARE METRE 072 430 OCC .989 18:34:50 10:14:50 10:08:04 6.538 kn
2 BARDA STEVE VYSE BENETEAU FIRST CLASS 10 067 GBR3794 SYC .982 19:19:41 10:59:41 10:47:49 6.094 kn
3 JENERAL LEE GRAHAM ALLEN J97 025 GBR 6697 R BMYC .983 19:29:54 11:09:54 10:58:31 6.001 kn
4 BOMBARDIER TERRY KINCH ELAN 333 068 GBR982R SYC .968   DNF    
4 AQUILO SIMON MITCHELL FIRST 31.7 064 GBR9290T SHYC .959   DNF    
4 DANS LA ROUGE SIMON GRIGG BENETEAU FIRST 325 063 GBR6013T BMYC .913   DNF    
4 MOONLIGHT SAUNTER DAVID SKINNER Feeling 416 007 GBR4114T SYC .979   DNF    
4 HEAVENS ABOVE V CHRISTOPHER ANDERSON FREEDOM 014 GBR3918 R BMYC .914   DNF    
4 OLLIVIA ANNE VI KAN THIRKETTLE SCAMPI 26 027 GBR3416 SYC .814   DNF    
4 ARPEGE TONY SCOTT SIGMA 33 070 GBR4542 BMYC .915   DNF    
4 GLIDER II ANDREW WILLLIAMS MGHS30 005 GBR5391 BMYC .938   DNF    
4 OCEAN DREAM LAURENCE WOODHAMS BENETEAU OCEANIS 035 GBR 8139T SYC .906   DNF    
4 GRAND PANJANDRUM DUNCAN THOMSON CUSTOM SJ35 020 K4180 ERITH YACHT CLUB .969   DNF    
4 SEA SCAMP JOHN COX BERMUDIAN SLOOP 029 425   .878   DNF    

Royal Escape - SCCH 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0800, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedAve speed
1 ARTEMIS TIM JERMYN HUNTER 37.5 069 GBR8316T SHYC 907 19:03:27 11:03:27 12:11:29 6.059 kn
2 KERERU PETER WHITTLE YOUNG 8.8 053 KS5880 BMYC 900 19:07:16 11:07:16 12:21:24 6.025 kn
3 CHANTELLE JOHN HAYMAN BENETEAU 42S7 030 GBR9812 BMYC 837 18:38:28 10:38:28 12:42:48 6.296 kn
4 BRIGHTON BELLE NIGEL McMILLAN OYSTER 55 045   BMYC 795 18:32:35 10:32:35 13:15:42 6.355 kn
5 THUNDACHILD CHRIS BEAZER LIMBO 9.9 075 8958t AYC 880 02:01:22 18:01:22 20:28:50 3.718 kn
6 ARROW CHRIS GREY SCAN YACHT 391 012 GBR8105T BMYC 896   DNF    
6 PLEIADES CHARLES ERB WESTERLEY 043 011 GBR9509R SHYC 880   DNF    
6 AMBITIOUS ALICE MICHAEL WOOLLARD BAVARIA 36 041 B412 NYC 903   DNF    
6 ASCENT ALAN SALVIDGE STARLIGHT 39 003 GBR595T SHYC 905   DNF    
6 BLUEJAY MARGARET HICKMOTT-STAPLEY DEHLER 34 037 GBR6848T PBSC 907   OMS    
6 STINA MICHAEL HATCHWELL HALBERG RASSEY 42 040 GBR223 HSSC 892   OMS    
6 PINGU FRED RAYMENT X 302 021 GBR7564T PEVENSEY BAY 905   DNF    
6 SIRI ROS ELISABET ROWNTREE SLOOP 048 GB4850R   805   DNF    
6 DJAMI PETER FERNANA-RITCHIE DUFOUR 385 GL 049 9985T BMYC 906 20:13:26 OMS    
6 ARBITRATOR SETH CLASBY SIGMA 38 OD 062 GBR8324 BMYC 878 20:15:27 OMS    
6 BLUE VENTURE RICHARD PILBEAM BERMUDIAN SLOOP 054 GBR3714T BMYC 880   DNF    
6 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 009 GBR1532L BMYC 890 20:39:44 OMS    
6 WILD OYSTER BRYAN SHEINMAN OYSTER 406 010 K144265 ROYAL SOUTHAMPTON 901   DNF    

Royal Escape - SCCH 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0800, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrectedAve speed
1 MANO AMICA GILES MAYLEY SUPER SEAL 26 024 GBR6135 SYC 987 01:22:16 17:22:16 17:36:00 3.857 kn
2 ENTROPHY JEREMY NORMAN HUNTER 376 028 GBR6043T BMYC 917 01:07:35 17:07:35 18:40:36 3.912 kn
3 MICKEY MOUSE SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 061 FRA35414 SRF 914   OMS    
3 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 059 GBR1481L   924   OMS    
3 AURAYA MAUREEN BERG BENETEAU OCEANIS 071 GBR2390L BMYC 980   DNF    
3 AQUITAINE NIGEL GREGORY CRUISER 044 GBR6664T   980   OMS    
3 SILVER FOX PAUL DUPRET   046 GBR2293L BMYC 937   DNF    
3 IDLE WISH JOHN PRYKE OCEANIS 350 032   SYC 979   DNF    
3 BANDITO MARK YATES-SMITH NICHOLSON 30 039 K5050 SYC 989   OMS    
3 JEZEBEL CHRIS WALTERS BENETEAU FIRST 073 GBR8710Y BMYC 959   DNF    
3 ASTERIX OF HELFORD COLIN HINCHCLIFFE X-102 016 GBR4446 SYC 910   OMS    
3 MEAN FEELING ALAN SAUNDERS FEELING 023 GBR1711T SYC 915   DNF    
3 LES ARKS ALAN ROGERS GIBSEA 96 002 K 8250 Y DYC 987   OMS    

Royal Escape - SCCH 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0800, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingPlace
1 MOON RIVER BARBARA RUNNELLS YARMOUTH 23 006 1 SYC 1295 OMS
1 CATS WHISKERS BOB BRAITHWAITE CATALINA 30 008 6410 NYC 1096 OMS
1 KARSHA CHRISTOPHER O`NEIL SEAMASTER 925 015 SM2998Y SYC 1098 DNF
1 CADENZA KOHN KERR TRAPPER 500 031 9102T AYC 1070 DNF
1 ESCAPE DAVID NUNN BAVARIA 31 018 GBR1418 L SYC 1008 OMS
1 GEE N TEE CHRIS REDMAN TRAPPER 500 026 5421Y SYC 1090 DNF
1 NERGIZE GEOFF BRYANT MOODY 31 022 GBR1049L BMYC 1016 OMS
1 PEAN II PETER VAUGHAN HANSE 320 052 GBR1522L PBSC 1008 DNC
1 TABARD PETER LEWIS ELIZABETHAN 31 051 GBR2732Y SYC 1050 OMS
1 LINNET JULIAN BROWNLOW-DAVIES SOUTHERLY 115 033 GBR2310L SYC 1060 OMS
1 LARA MARCO RUMMERY RIVAL 31 036 GBR2294L SYC 1040 OMS
1 RITIRO MIKE FELTON VANCOUVER 28 042 GBR2373L SYC 1115 OMS
1 MUSCADET OF MARCHWOOD NICK GREEN CONTESSA 043 K3157 CONTESSA 32 ASSOCIATION 994 DNF
1 MAGGIE MAY ROB CULLEN SABRE 27 055   SYC 1192 OMS

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 15
DNF Started but did not finish Varies
OMS Started in a PY fleet and Opted to Motor Sail Varies

www.sussexyachtclub.org.uk

www.sussexyachtclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com