35th Royal Escape at Greenwich LV - 2011

Sussex Yacht Club

Results as of 18:33 on May 30, 2011

RER at Greenwich LV - IRC 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0725, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 A NEAT DJINN STEPHEN BROMLEY   073 0   .995 3:24:00 3:22:59
2 HIGHLAND DAUGHTER WILL CAMP BAVARIA 42 069 GBR9420R SYC 1.006 3:27:20 3:28:35
3 DONATELLO GEORGE EVANS BENETEAU FIRST 40.7 048 GBR407L SHYC 1.045 3:20:00 3:29:00
4 HEADSTART PHILIP GOWER HAMERHEAD 35 063 GBR2619L SHYC 1.079 3:15:00 3:30:24
5 KOKOMO STEVE TRIGWELL PRIMA 38 003 GBR1415R BMYC 1.071 3:24:05 3:38:34
6 KRATOS ROY MARTIN BENETEAU 34.7 005 GBR3470L SHYC 1.000 3:39:00 3:39:00
7 DEVILS ADVOCATE DAVE RAMUS BENETEAU 45F 066 GBR666T SYC 1.068 3:33:06 3:47:35
8 PHEZULU ROBERT DE`ATH FAST 42 058 GBR742R BMYC 1.129 3:27:00 3:53:42

RER at Greenwich LV - IRC 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0725, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 FLYOVER JOHN WILSON S&S SWAN 36 006 1464C SYC .915 3:43:00 3:24:03
2 OLIVIA ANNE VI JAN THIRKETTLE SCAMPI 26 041 GBR3416 SYC .814 4:11:30 3:24:43
3 CATCH 22 TIM CORK ONE OFF 022 GBR221T SYC .914 3:44:00 3:24:44
4 BARDA STEVE VYSE BENETEAU FIRST CLASS 10 045 GBR3794 SYC .983 3:34:30 3:30:51
5 L`INTREPIDE GEOFFREY BRYANT MUSTANG 30 026 GBR7706T BMYC .921 3:51:00 3:32:45
6 INCOGNITO PETER FLETCHER SF 32 029 GBR9450R SHYC .938 3:48:20 3:34:11
7 BOMBARDIER TERRY KINCH ELAN 333 016 GBR982R SYC .964 3:43:00 3:34:58
8 MOONLIGHT SAUNTER DAVID SKINNER Feeling 416 007 GBR4114T SYC .978 3:42:02 3:37:09
9 ACT OF DEFIANCE JEREMY HOLLAND HUSTLER SJ35.02 004 GBR4218 SHYC .971 3:58:00 3:51:06
10 GLIDER II ANDREW WILLLIAMS MGHS30 028 GBR5391 BMYC .935 11:31:59 10:47:00

RER at Greenwich LV - SCCH 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0720, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 WILD OYSTER BRYAN SHEINMAN OYSTER 406 038 K14565t ROYAL SOUTHAMPTON 865 3:00:00 3:28:06
2 ASCENT ALAN SALVIDGE STARLIGHT 39 030 GBR595T SHYC 905 3:10:00 3:29:57
3 ARTEMIS TIM JERMYN HUNTER 37.5 027 GBR8316T SHYC 907 3:27:30 3:48:47
4 ROXANNE SIMON MITCHELL SUNFAST 3200 033 GBR2539L SHYC 848 03:16:00 3:51:08
5 MANIC MARGARET HICKMOTT-STAPLEY DEHLER 35 039 GBR2563L   845 3:25:02 4:02:39
6 BRAINWAVE CARL HARDWIDGE MAXI 1000 018 GBR8422R   904 3:45:00 4:08:54
7 CAOLILA ANDRE-PIERRE CAHARD JENNEAU JOD 35 049 FRA15118 SRF 832 3:28:49 4:10:59
8 ASTERIX RICHARD MASON X-102 062 GBR2310L SYC 910 3:50:00 4:12:45
9 PINGU FRED RAYMENT X 302 042 GBR7564T SHYC 905 3:53:15 4:17:44
10 MISTRAL GAGNANT JACQUY MILOT JEANNEAU JOD 35 053 FR15111 SRF 832 3:43:49 4:29:01
11 STINA MICHAEL HATCHWELL HALBERG RASSEY 42 014 GBR223 RORC 892 4:05:00 4:34:40
12 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 021 GBR1532L BMYC 890 04:05:00 4:35:17
13 BRIGHTON BELLE NIGEL McMILLAN OYSTER 55 011 0 BMYC 795 3:40:00 4:36:44
14 KERERU PETER WHITTLE YOUNG 8.8 065 KS5880 BMYC 900 9:45:43 10:50:48
15 BLA BHEINN KEITH WILLIAMS HANSE 370E 072 GBR1862L   860 10:10:34 11:49:58

RER at Greenwich LV - SCCH 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0720, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 SEA SCAMP JOHN COX BERMUDIAN SLOOP 070 425   971 3:40:00 3:46:34
2 ENTROPHY JEREMY NORMAN HUNTER 376 052 GBR6063T   917 3:33:00 3:52:17
3 OCEAN DREAM LAURENCE WOODHAMS OCEANIS 350 071 GBR8139T SYC 961 3:52:00 4:01:25
4 MANO AMICA GILES MAYLEY SUPER SEAL 26 056 GBR6135Y SYC 987 4:04:12 4:07:25
5 SILVER FOX PAUL DUPRET SUN ODYSSEY 33i PERFORMANCE 012 GBR2293L BMYC 935 3:52:00 4:08:08
6 MICKEY MOS SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 055 FRA35414 SRF 914 3:47:00 4:08:22
7 MEAN FEELING ALAN SAUNDERS FEELING 001 GBR1711T SYC 915 3:53:00 4:14:39
8 HEAVENS ABOVE V CHRISTOPHER ANDERSON FREEDOM 031 GBR3918 R SHYC 920 3:57:00 4:17:37
9 THE ITALIAN JOB DOUG BEANLANDS WING 064 GBR4463 SYC 920 04:02:30 4:23:35
10 PEAN II PETER VAUGHAN HANSE 320 036 GBR1522L SHYC 968 4:20:00 4:28:36
11 LILLIPUT PATRICK DUBOIS BENETEAU FIRST 32 054 FRA13956 SRF 930 4:10:00 4:28:49
12 FLYING FISH CHRIS REDMAN FEELING 10.4 025 K1616T SYC 933 4:14:00 4:32:14
13 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 046 GBR1481L   924 04:16:00 4:37:03
14 BEAUFORT VENTURE DEREK DUFFY ELAN 36 035     930 4:20:00 4:39:34
15 ANTILOPE TIM STEVENSON CONTESSA 33 009 GBR4467 SYC 975 4:36:00 4:43:05
16 LES ARKS ALAN ROGERS GIBSEA 96 032 K 8250 Y DYC 987 7:50:00 7:56:11
17 SPRING FEVER ROBERT McGREGOR BENETEAU OCEANIS 321 008 GBR2715L   976 12:35:03 12:53:37

RER at Greenwich LV - SCCH 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0720, Distance: 67nm
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 BAJAU STEVE LEACH HUNTER HORIZON 30 051 38   1100 4:10:05 3:47:21
2 GAZELLE PAUL UPTON JEANNEAU SUNLIGHT 30 017 GBR7265 SHYC 1025 4:03:10 3:57:14
3 CRAZEE-B CHRIS BEAZER BAVARIA 31 037 B31 AYC 1008 4:04:00 4:02:04
4 ME-MO MICHAEL LINDSAY CONTESSA 26 019 CO1231 SYC 1161 4:54:00 4:13:14
5 TEQUILA PAUL REYMOND JEANNEAU SUN 2000 047 GBR9853T   1096 4:40:00 4:15:28
6 BROWN SUGAR JULIAN BROWNLOW-DAVIES SOUTHERLY 115 015 GBR2310L SYC 1060 4:37:40 4:21:57
7 JUNO HARVEY BURTON MOODY 29 034 7837Y BMYC 1070 4:42:00 4:23:33
8 DRYBONES MARTIN CRANFIELD ETAP 211 043 GBR9388T   1035 4:40:00 4:30:32
9 RITIRO MIKE FELTON VANCOUVER 28 020 GBR2373L SYC 1115 5:08:00 4:36:14
10 LARA MARCO RUMMERY RIVAL 31 060 GBR2294L SYC 1040 5:18:00 5:05:46
11 DANCES WITH WAVES BRIAN THOMAS WESTERLEY OCEANRANGER 023 7 SYC 995 5:10:00 5:11:33
12 ESCAPE DAVID NUNN BAVARIA 31 010 GBR1418 L SYC 1008 DNF  
12 TABARD PETER LEWIS ELIZABETHAN 31 044 GBR2732Y SYC 1050 DNF  

RER at Greenwich LV - French HN Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 CAOLILA ANDRE-PIERRE CAHARD JENNEAU JOD 35 049 FRA15118 SRF 26.5 3:28:49 5:11:19:52
2 MISTRAL GAGNANT JACQUY MILOT JEANNEAU JOD 35 053 FR15111 SRF 26.5 3:43:49 5:20:45:55
3 MICKEY MOUSE SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 055 FRA35414 SRF 20.5 3:47:00 7:16:33:10
4 LILLIPUT PATRICK DUBOIS BENETEAU FIRST 32 054 FRA13956 SRF 17.5 5:10:00 12:7:14:17

RER at Greenwich LV - Shorthanded Fleet

 
RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingElapsedCorrected
1 ROXANNE SIMON MITCHELL SUNFAST 3200 033 GBR2539L SHYC 848 3:16:00 3:51:08
2 THE ITALIAN JOB DOUG BEANLANDS   064   SYC 920 4:02:30 4:23:35
3 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 021 GBR1532L BMYC 890 4:05:00 4:35:17
4 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 046 GBR1481L   924 4:16:00 4:37:03
5 BLA BHEINN KEITH WILLIAMS HANSE 370E 072 GBR1862L   860 10:10:34 11:49:58

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNF Started but did not finish 16

www.sussexyachtclub.org.uk

www.sussexyachtclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com