39th Royal Escape Race 2016

Sussex Yacht Club

Results are final as of 8:56 on June 1, 2016


39th Royal Escape Race - FRENCH Fleet - 27th May 2016

Start: Shorthanded and FRA, Finishes: Finish time, Time: 07:35, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 PiR2 Port de Fécamp Etienne Hochede Multihull SRF 670 12:54:37 5:19:37 7:57:02 0:00:00 12.578 kn
2 Barracuda Vincent Coquerel Sadler Barracuda 45 SRF 820 15:40:41 8:05:41 9:52:18 1:34:31 8.277 kn
3 Barcavela Pierre Lair Sun Fast 3200 SRF 835 16:11:22 8:36:22 10:18:24 1:58:02 7.785 kn
4 Karabistouille 3 Jean-Pascal Livet Maxi 1000 SRF 904 17:10:50 9:35:50 10:36:59 2:24:35 6.981 kn
5 Caol Ila Andre-Pierre Cahard Jeanneau JOD 35 sloop SRF 832 16:32:02 8:57:02 10:45:28 2:20:08 7.486 kn
6 Mistral Gagnant Mulot Jacquy JOD 35 SRF 832 16:37:57 9:02:57 10:52:35 2:26:03 7.404 kn
7 Captain Cap Alain Teniere Gibsea 90 SRF 990 18:35:19 11:00:19 11:06:59 3:08:03 6.088 kn
8 Mickey Mos Serge Levaray Beneteau first 31.7 SRF 911 17:51:30 10:16:30 11:16:44 3:01:55 6.521 kn
9 Squatina Jean-Marie Hervieu Sloop SRF 912 17:54:09 10:19:09 11:18:54 3:04:05 6.493 kn
10 Lilliput Patrick Dubois Beneteau First 32 SRF 932 18:52:36 11:17:36 12:07:02 3:53:00 5.933 kn
11 Saka Franck Le Courtes Jeanneau Voyage 12.50 SRF 854 18:24:00 10:49:00 12:39:57 4:01:36 6.194 kn
12 Marsupilami Yves Lemarchand Beneteau First 27 SRF 1004 21:09:02 13:34:02 13:30:47 5:35:05 4.938 kn
13 Poivre et Sel Rene Guerin Jeanneau Rush 31 SRF 960 20:59:46 13:24:46 13:58:18 5:46:49 4.995 kn
14 Kornogin Dominique Chalot Fisher 30 SRF 1112   DNF      
 

39th Royal Escape Race - IRC 1 Fleet - 27th May 2016

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 07:50, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Neilson Redeye Peter Tyler J105 BMYC 1.003 15:48:05 7:58:05 7:59:31 0:00:00 8.409 kn
2 Hurricane Peter Clark Elan 450 SHYC 1.059 15:35:01 7:45:01 8:12:27 0:12:13 8.645 kn
3 Game On Ian Hoddle Sun Fast 3600 SORC 1.040 15:46:11 7:56:11 8:15:14 0:15:07 8.442 kn
4 Bellino Rob Craigie Sun Fast 3600 SORC 1.039 15:52:04 8:02:04 8:20:52 0:20:33 8.339 kn
5 Mister Lucky Mark Hipgrave Sun Fast 3600 Royal Queensland Yacht Squadron 1.04 15:56:24 8:06:24 8:25:51 0:25:20 8.265 kn
6 Arcadian Simon Grigg Arcona 370 BMYC 1.006 16:20:13 8:30:13 8:33:17 0:33:34 7.879 kn
7 Jester David Cowell J105 SORC 1.004 16:22:14 8:32:14 8:34:17 0:34:38 7.848 kn
8 Truant Stephen Thomas HOD 35 SYC 1.007 16:22:07 8:32:07 8:35:42 0:35:56 7.85 kn
9 Fastrak X Nigel Colley Jeanneau Sun Fast 3600 SORC 1.043 16:07:44 8:17:44 8:39:08 0:37:59 8.077 kn
10 Kokomo Steve Trigwell Prima 38 BMYC 1.06 16:05:28 8:15:28 8:45:12 0:43:05 8.114 kn
11 Ninjod Paul Brant Sun Fast 3600 SORC 1.037 16:22:56 8:32:56 8:51:55 0:50:31 7.837 kn
12 Phezulu Clive Wilding Fast 42 BYMC 1.098 15:59:10 8:09:10 8:57:06 0:52:27 8.218 kn
13 Mad Max Andy Williams Max Fun 35 BMYC 1.086 16:14:57 8:24:57 9:08:23 1:03:24 7.961 kn
14 Albion of Cowes Tristram Simmonds Beneteau First 40.7 CCRC 1.054 17:12:18 9:22:18 9:52:40 1:47:21 7.149 kn
15 WITHDRAWN Alan Thornewill JOD 35 SORC 1.003   DNC      
 

39th Royal Escape Race - IRC 2 Fleet - 27th May 2016

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 07:50, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Exocet Deb Fish Sun Fast 3200 SORC 0.996 16:14:11 8:24:11 8:22:10 0:00:00 7.973 kn
2 Short Good Emmanuel Winsback Beneteau First Class 10 SRF 0.991 16:20:01 8:30:01 8:25:26 0:03:17 7.882 kn
3 Mzungu Tony White Sun Fast 3200 RNSA 0.998 16:32:36 8:42:36 8:41:33 0:19:26 7.692 kn
4 Elmarleen Will Sayer Sigma 33c Marchwood Yacht Club 0.858 18:02:22 10:12:22 8:45:25 0:27:05 6.565 kn
5 Temptation Nigel Pipe Figaro Challenge One SHYC 0.968 16:53:02 9:03:02 8:45:39 0:24:16 7.403 kn
6 Highland Daughter Will Camp Bavaria 42 SYC 0.992 16:41:10 8:51:10 8:46:55 0:24:57 7.568 kn
7 Roxanne Simon Mitchell Sun Fast 3200 SORC 0.997 16:41:17 8:51:17 8:49:41 0:27:36 7.567 kn
8 Barda Steve Vyse Beneteau First Class 10 SYC 0.98 16:52:14 9:02:14 8:51:23 0:29:49 7.414 kn
9 British Beagle Charles Edward William Emmett Sigma 36 SORC 0.934 17:35:06 9:45:06 9:06:29 0:47:27 6.871 kn
10 Concerto George Isted Contessa 32 SORC 0.856 18:31:24 10:41:24 9:09:02 0:54:45 6.268 kn
11 Red Rooster Wayne Mortiboys Sun Fast 3200 SORC 0.999 17:11:04 9:21:04 9:20:30 0:58:24 7.165 kn
12 Tyke Brian Thomas X-Yacht 332 SYC 0.974 17:44:49 9:54:49 9:39:21 1:19:15 6.758 kn
13 Oi Oi Paul Reymond Parker 275 SORC 0.861 19:04:42 11:14:42 9:40:55 1:31:28 5.958 kn
14 Dehlerious Donald Macdonald Dehler 34 SORC 0.924 18:18:59 10:28:59 9:41:11 1:25:31 6.391 kn
15 Hadajar Guy Smith Kelt 9m BMYC 0.888 19:16:02 11:26:02 10:09:12 2:00:32 5.86 kn
16 Concession Graham Walton Contessa 26 BMYC 0.763 21:10:31 13:20:31 10:10:48 2:22:22 5.022 kn
17 Silver Fox Paul Dupret Jeanneau 33i Performance BMYC 0.964 19:35:24 11:45:24 11:20:00 3:04:29 5.699 kn
18 Maverick Peter Jenkins Oyster Lightwave 395 SYC 0.992 17:31:56 DSQ      
 

39th Royal Escape Race - SCCH 1 Fleet - 27th May 2016

Start: SCCH, Finishes: Finish time, Time: 07:35, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 PiR2 Port de Fécamp Etienne Hochede Multihull SRF 670 12:54:37 5:19:37 7:57:02 0:00:00 12.578 kn
2 Barracuda Vincent Coquerel Sadler Barracuda 45 SRF 820 15:40:41 8:05:41 9:52:18 1:34:31 8.277 kn
3 Barcavela Pierre Lair Sun Fast 3200 SRF 835 16:11:22 8:36:22 10:18:24 1:58:02 7.785 kn
4 Tanga Langa Paul Tullett Beneteau First 47.7 SHYC 775 15:35:17 8:00:17 10:19:43 1:50:35 8.37 kn
5 Bare Knuckles Brian Tugwell Prima 38 SHYC 770 15:42:08 8:07:08 10:32:38 1:59:49 8.252 kn
6 Saphena George Evans Beneteau Oceanis 38 SHYC 830 16:29:25 8:54:25 10:43:53 2:18:28 7.522 kn
7 Fantasea Tony Rowe Dehler 36JV Chipstead SC 856 16:47:08 9:12:08 10:45:01 2:23:47 7.281 kn
8 Caol Ila Andre-Pierre Cahard Jeanneau JOD 35 sloop SRF 832 16:32:02 8:57:02 10:45:28 2:20:08 7.486 kn
9 Mistral Gagnant Mulot Jacquy JOD 35 SRF 832 16:37:57 9:02:57 10:52:35 2:26:03 7.404 kn
10 Bla Bheinn Keith Williams Hanse 370 BMYC 860 16:56:18 9:21:18 10:52:40 2:31:03 7.162 kn
11 Brighton Belle Stewart Henton Oyster 55 BMYC 785 16:13:58 8:38:58 11:01:06 2:24:29 7.746 kn
12 Ruby Tim Stevenson Jeanneau Sun Odyssey SYC 865 17:07:04 9:32:04 11:01:21 2:39:26 7.027 kn
13 Plover Miles Mayall Dehler 35 SYC 845 16:54:26 9:19:26 11:02:03 2:36:20 7.186 kn
14 Rayndeer Sara de Winter Pilot Salon Royal Air Force 760 16:12:54 8:37:54 11:21:27 2:35:21 7.762 kn
15 Alizea John Smith Jeanneau Voyager   825 17:19:08 9:44:08 11:48:02 3:10:35 6.882 kn
16 Laurabella David Redfern Beneteau 12.7Oceania 41 celebration BMYC 821 17:42:30 10:07:30 12:19:57 3:35:51 6.617 kn
17 Saka Franck Le Courtes Jeanneau Voyage 12.50 SRF 854 18:24:00 10:49:00 12:39:57 4:01:36 6.194 kn
 

39th Royal Escape Race - SCCH 2 Fleet - 27th May 2016

Start: SCCH, Finishes: Finish time, Time: 07:35, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Karabistouille 3 Jean-Pascal Livet Maxi 1000 SRF 904 17:10:50 9:35:50 10:36:59 0:00:00 6.981 kn
2 Ascent Alan Salvidge Sadler Starlight 39 SHYC 905 17:20:42 9:45:42 10:47:11 0:09:14 6.864 kn
3 Arwen Mark Yates-Smith Dehler 34 SYC 940 17:44:29 10:09:29 10:48:23 0:10:43 6.596 kn
4 Incognito Peter Fletcher Jeanneau Sunfast 32 SHYC 924 17:39:22 10:04:22 10:54:05 0:15:48 6.652 kn
5 Little Blue Tim Worsfield Dufour 34P SYC 880 17:20:11 9:45:11 11:04:59 0:24:38 6.87 kn
6 Eye Eye Martin Richard Cranfield MG 346 SHYC 889 17:28:19 9:53:19 11:07:24 0:27:02 6.775 kn
7 Mickey Mos Serge Levaray Beneteau first 31.7 SRF 911 17:51:30 10:16:30 11:16:44 0:36:12 6.521 kn
8 Squatina Jean-Marie Hervieu Sloop SRF 912 17:54:09 10:19:09 11:18:54 0:38:13 6.493 kn
9 Xepha Simon O'Loughlin MG 34 RS Medway Yacht Club 890 17:41:17 10:06:17 11:21:13 0:39:22 6.631 kn
10 Stina Michael Hatchwell HR42e RORC 892 17:46:43 10:11:43 11:25:47 0:43:32 6.572 kn
11 Firefly Stephen Carter First 32 Portsmouth Sailing Club 932 18:38:27 11:03:27 11:51:51 1:09:47 6.059 kn
12 Twister Chris Young Beneteau First 31.7 SHYC 911 18:29:09 10:54:09 11:58:03 1:13:51 6.145 kn
13 Lilliput Patrick Dubois Beneteau First 32 SRF 932 18:52:36 11:17:36 12:07:02 1:23:56 5.933 kn
14 Try Harder Colin Foxley Carter Concubine SYC 940 20:01:46 12:26:46 13:14:26 2:28:00 5.383 kn
15 Somhairle Simon Gledhill Legend 36 POG 905 20:18:45 12:43:45 14:03:55 3:07:17 5.264 kn
16 Sagacious Simon Oates Nicholson 345 SYC 930   DNF      
16 Impulse Shaun Tobin Maxi 1000 BMYC 912   DNF      
 

39th Royal Escape Race - SCCH 3 Fleet - 27th May 2016

Start: SCCH, Finishes: Finish time, Time: 07:35, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Ocean Dream Laurence Woodhams Beneteau Oceanis 350 SYC 961 17:57:58 10:22:58 10:48:15 0:00:00 6.453 kn
2 Sea Scamp John Scatchard 50m2 classic sloop British Classic Yacht Club 971 18:15:47 10:40:47 10:59:55 0:11:20 6.274 kn
3 Karsha Chris O'Neil Seamaster 925 SYC 1098 19:44:22 12:09:22 11:04:16 0:17:35 5.512 kn
4 Captain Cap Alain Teniere Gibsea 90 SRF 990 18:35:19 11:00:19 11:06:59 0:18:33 6.088 kn
5 D'Lirius John Gregg Elizabethen 30 East Cowes 1054 19:44:51 12:09:51 11:32:27 0:46:36 5.508 kn
6 Seaquinn Robert Spender Feeling 326 BMYC 981 19:02:17 11:27:17 11:40:36 0:51:21 5.849 kn
7 Arabella Ian Willcock Carter 30 SYC 987 19:37:40 12:02:40 12:12:11 1:22:51 5.563 kn
8 Philosophie Ian Bush Beneteau Oceanis 321 SYC 976 19:34:40 11:59:40 12:17:22 1:26:59 5.586 kn
9 Escape David Nunn Bavaria 31C SYC 1008 20:16:59 12:41:59 12:35:56 1:48:33 5.276 kn
10 Marsupilami Yves Lemarchand Beneteau First 27 SRF 1004 21:09:02 13:34:02 13:30:47 2:43:12 4.938 kn
11 Poivre et Sel Rene Guerin Jeanneau Rush 31 SRF 960 20:59:46 13:24:46 13:58:18 3:02:27 4.995 kn
12 Luna Bay Stephen Pilkington Bavaria 9.7 easy NYC 960   DNC      
12 Kornogin Dominique Chalot Fisher 30 SRF 1112 19:24:23 DNF      
12 Le Compagnon Anton Pruden Bavaria 30 POG 987 20:43:02 DNF      
12 Elwing Julian Arnott Etap 28i SYC 979 21:06:11 DNF      
12 Moon River Barbara Runnalls Yarmouth 23 SYC 1295   DNC      
 

39th Royal Escape Race - Shorthanded Fleet - 27th May 2016

Start: Shorthanded and FRA, Finishes: Finish time, Time: 07:35, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Bare Knuckles Brian Tugwell Prima 38 SHYC 770 15:42:08 8:07:08 10:32:38 0:00:00 8.252 kn
2 Fantasea Tony Rowe Dehler 36JV Chipstead SC 856 16:47:08 9:12:08 10:45:01 0:10:36 7.281 kn
3 Arwen Mark Yates-Smith Dehler 34 SYC 940 17:44:29 10:09:29 10:48:23 0:14:48 6.596 kn
4 Captain Cap Alain Teniere Gibsea 90 SRF 990 18:35:19 11:00:19 11:06:59 0:34:00 6.088 kn
5 D'Lirius John Gregg Elizabethen 30 East Cowes 1054 19:44:51 12:09:51 11:32:27 1:03:03 5.508 kn
6 Arabella Ian Willcock Carter 30 SYC 987 19:37:40 12:02:40 12:12:11 1:38:15 5.563 kn
7 Luna Bay Stephen Pilkington Bavaria 9.7 easy NYC 960   DNC      
7 Moon River Barbara Runnalls Yarmouth 23 SYC 1295   DNC      
 

39th Royal Escape Race - Single Handed Fleet - 27th May 2016

Start: IRC Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 07:50, Distance: 67nm
RankBoatHelmNameClassClubRatingFinishElapsedCorrectedBCEAve speed
1 Game On Ian Hoddle Sun Fast 3600 SORC 1.040 15:46:11 7:56:11 8:15:14 0:00:00 8.442 kn
2 Bellino Rob Craigie Sun Fast 3600 SORC 1.039 15:52:04 8:02:04 8:20:52 0:05:26 8.339 kn
3 Exocet Deb Fish Sun Fast 3200 SORC 0.996 16:14:11 8:24:11 8:22:10 0:06:58 7.973 kn
4 Mister Lucky Mark Hipgrave Sun Fast 3600 Royal Queensland Yacht Squadron 1.04 15:56:24 8:06:24 8:25:51 0:10:13 8.265 kn
5 Jester David Cowell J105 SORC 1.004 16:22:14 8:32:14 8:34:17 0:18:59 7.848 kn
6 Fastrak X Nigel Colley Jeanneau Sun Fast 3600 SORC 1.043 16:07:44 8:17:44 8:39:08 0:22:55 8.077 kn
7 Mzungu Tony White Sun Fast 3200 RNSA 0.998 16:32:36 8:42:36 8:41:33 0:26:23 7.692 kn
8 Elmarleen Will Sayer Sigma 33c Marchwood Yacht Club 0.858 18:02:22 10:12:22 8:45:25 0:35:10 6.565 kn
9 Roxanne Simon Mitchell Sun Fast 3200 SORC 0.997 16:41:17 8:51:17 8:49:41 0:34:34 7.567 kn
10 Ninjod Paul Brant Sun Fast 3600 SORC 1.037 16:22:56 8:32:56 8:51:55 0:35:22 7.837 kn
11 British Beagle Charles Edward William Emmett Sigma 36 SORC 0.934 17:35:06 9:45:06 9:06:29 0:54:52 6.871 kn
12 Concerto George Isted Contessa 32 SORC 0.856 18:31:24 10:41:24 9:09:02 1:02:52 6.268 kn
13 Red Rooster Wayne Mortiboys Sun Fast 3200 SORC 0.999 17:11:04 9:21:04 9:20:30 1:05:20 7.165 kn
14 Oi Oi Paul Reymond Parker 275 SORC 0.861 19:04:42 11:14:42 9:40:55 1:39:31 5.958 kn
15 Dehlerious Donald Macdonald Dehler 34 SORC 0.924 18:18:59 10:28:59 9:41:11 1:33:01 6.391 kn
16 WITHDRAWN Alan Thornewill JOD 35 SORC 1.003   DNC      
 

39th Royal Escape Race - Opted Motor Sailing Fleet - 27th May 2016

BoatHelmRank
ELWING Julian Arnott 1
LUNA BAY Stephen Pilkington 2
MOON RIVER Barbara Runnalls 3
LE COMPAGNON Anton Pruden DSQ - Late declaration
KORNOGIN Dominique Chalot DSQ - Incomplete declaration
 

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish Varies
DSQ Disqualification Varies


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.royalescaperace.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.18.5
www.sailwave.com