35th ROYAL ESCAPE RACE 2011

Sussex Yacht Club

Results as of 18:33 on May 30, 2011

French HN Fleet

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 CAOLILA ANDRE-PIERRE CAHARD JENNEAU JOD 35 049 FRA15118 SRF 26.5 15:52:24 8:27:24 13:7:07:10
2 MISTRAL GAGNANT JACQUY MILOT JEANNEAU JOD 35 053 FR15111 SRF 26.5 16:13:11 8:48:11 13:20:11:27
3 MICKEY MOUSE SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 055 FRA35414 SRF 20.5 16:54:40 9:29:40 19:7:08:37
4 LILLIPUT PATRICK DUBOIS BENETEAU FIRST 32 054 FRA13956 SRF 17.5 17:37:25 10:12:25 24:7:15:14

IRC ONE 

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 A NEAT DJINN STEPHEN BROMLEY ARCHAMBAULT A31 073 GBR5831R SYC .995 16:02:16 8:37:16 8:34:41
2 HIGHLAND DAUGHTER WILL CAMP BAVARIA 42 069 GBR9420R SYC 1.006 15:58:54 8:33:54 8:36:59
3 DONATELLO GEORGE EVANS BENETEAU FIRST 40.7 048 GBR407L SHYC 1.045 15:43:46 8:18:46 8:41:13
4 HEADSTART PHILIP GOWER HAMERHEAD 35 063 GBR2619L SHYC 1.079 15:31:45 8:06:45 8:45:12
5 KRATOS ROY MARTIN BENETEAU 34.7 005 GBR3470L SHYC 1.000 16:18:02 8:53:02 8:53:02
6 KOKOMO STEVE TRIGWELL PRIMA 38 003 GBR1415R BMYC 1.071 15:49:18 8:24:18 9:00:06
7 PHEZULU ROBERT DE`ATH FAST 42 058 GBR742R BMYC 1.129 15:40:05 8:15:05 9:18:57
8 DEVILS ADVOCATE DAVE RAMUS BENETEAU 45F 066 GBR666T SYC 1.068 16:18:25 8:53:25 9:29:41
9 HURRICANE PETER CLARK ELAN 450 040 SWE450 SHYC 1.059   DNC  

IRC TWO  

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 OLIVIA ANNE VI JAN THIRKETTLE SCAMPI 26 041 GBR3416 SYC .814 18:08:17 10:43:17 8:43:38
2 CATCH 22 TIM CORK ONE OFF 022 GBR221T SYC .914 17:03:05 9:38:05 8:48:22
3 BARDA STEVE VYSE BENETEAU FIRST CLASS 10 045 GBR3794 SYC .983 16:33:50 9:08:50 8:59:30
4 MOONLIGHT SAUNTER DAVID SKINNER Feeling 416 007 GBR4114T SYC .978 16:36:50 9:11:50 8:59:42
5 FLYOVER JOHN WILSON S&S SWAN 36 006 1464C SYC .915 17:19:16 9:54:16 9:03:45
6 L`INTREPIDE GEOFFREY BRYANT MUSTANG 30 026 GBR7706T BMYC .921 17:16:44 9:51:44 9:04:59
7 INCOGNITO PETER FLETCHER SF 32 029 GBR9450R SHYC .938 17:06:56 9:41:56 9:05:51
8 ACT OF DEFIANCE JEREMY HOLLAND HUSTLER SJ35.02 004 GBR4218 SHYC .971 17:11:05 9:46:05 9:29:05
9 BOMBARDIER TERRY KINCH ELAN 333 016 GBR982R SYC .964 17:20:54 9:55:54 9:34:27
10 GLIDER II ANDREW WILLLIAMS MGHS30 028 GBR5391 BMYC .935 18:56:59 11:31:59 10:47:00

SCCH ONE

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 ROXANNE SIMON MITCHELL SUNFAST 3200 033 GBR2539L SHYC 848   8:31:42 10:03:25
2 ARTEMIS TIM JERMYN HUNTER 37.5 027 GBR8316T SHYC 907 16:31:55 9:11:55 10:08:30
3 MANIC MARGARET HICKMOTT-STAPLEY DEHLER 35 039 GBR2563L   845 15:54:22 8:34:22 10:08:43
4 CAOLILA ANDRE-PIERRE CAHARD JENNEAU JOD 35 049 FRA15118 SRF 832 15:52:24 8:32:24 10:15:52
5 ASCENT ALAN SALVIDGE STARLIGHT 39 030 GBR595T SHYC 905 16:39:57 9:19:57 10:18:44
6 BRAINWAVE CARL HARDWIDGE MAXI 1000 018 GBR8422R   904 16:49:06 9:29:06 10:29:32
7 MISTRAL GAGNANT JACQUY MILOT JEANNEAU JOD 35 053 FR15111 SRF 832 16:13:11 8:53:11 10:40:51
8 PINGU FRED RAYMENT X 302 042 GBR7564T SHYC 905 17:05:36 9:45:36 10:47:04
9 KERERU PETER WHITTLE YOUNG 8.8 065 KS5880 BMYC 900 17:05:43 9:45:43 10:50:48
10 STINA MICHAEL HATCHWELL HALBERG RASSEY 42 014 GBR223 RORC 892 17:09:49 9:49:49 11:01:14
11 ASTERIX RICHARD MASON X-102 062 GBR2310L SYC 910 17:24:33 10:04:33 11:04:20
12 WILD OYSTER BRYAN SHEINMAN OYSTER 406 038 K14565t ROYAL SOUTHAMPTON 865 17:02:07 9:42:07 11:12:58
13 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 021 GBR1532L BMYC 890   10:18:40 11:35:08
14 BLA BHEINN KEITH WILLIAMS HANSE 370E 072 GBR1862L   860   10:10:34 11:49:58
15 BRIGHTON BELLE NIGEL McMILLAN OYSTER 55 011 0 BMYC 795 17:10:55 9:50:55 12:23:17
16 AMBITIOUS ALICE MICHAEL WOOLLARD BAVARIA 36 024 B412 NYC     DNC  
16 BLUE VENTURE RICHARD PILBEAM BERMUDIAN SLOOP 002 GBR3714T SYC 880   DNC  
16 AMBITIOUS ALICE MICHAEL WOOLLARD BAVARIA 36 024 GBR2371L NYC 903   DNC  
16 PLEIADES CHARLES ERB WESTERLY OCEAN 43 067 GBR9509 SHYC 880   DNC  
16 SOLID AIR RICHARD STRONG HANSE 445 050 GBR2721L N/A 840   DNC  

SCCH TWO

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 ENTROPHY JEREMY NORMAN HUNTER 376 052 GBR6063T   917 16:38:41 9:18:41 10:09:15
2 SEA SCAMP JOHN COX BERMUDIAN SLOOP 070 425   971 17:14:31 9:54:31 10:12:16
3 SILVER FOX PAUL DUPRET SUN ODYSSEY 33i PERFORMANCE 012 GBR2293L BMYC 935 17:01:18 9:41:18 10:21:43
4 MICKEY MOS SERGE LEVARARY BENETEAU FIRST 31.7 055 FRA35414 SRF 914 16:54:40 9:34:40 10:28:44
5 MANO AMICA GILES MAYLEY SUPER SEAL 26 056 GBR6135Y SYC 987 17:52:40 10:32:40 10:41:00
6 HEAVENS ABOVE V CHRISTOPHER ANDERSON FREEDOM 031 GBR3918 R SHYC 920 17:13:41 9:53:41 10:45:18
7 THE ITALIAN JOB DOUG BEANLANDS WING 064 GBR4463 SYC 920   10:02:16 10:54:38
8 PEAN II PETER VAUGHAN HANSE 320 036 GBR1522L SHYC 968 17:54:34 10:34:34 10:55:33
9 LILLIPUT PATRICK DUBOIS BENETEAU FIRST 32 054 FRA13956 SRF 930 17:37:25 10:17:25 11:03:53
10 FLYING FISH CHRIS REDMAN FEELING 10.4 025 K1616T SYC 933 17:46:56 10:26:56 11:11:57
11 ANTILOPE TIM STEVENSON CONTESSA 33 009 GBR4467 SYC 975 18:24:40 11:04:40 11:21:43
12 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 046 GBR1481L   924   10:37:39 11:30:06
13 MEAN FEELING ALAN SAUNDERS FEELING 001 GBR1711T SYC 915 17:55:05 10:35:05 11:34:05
14 BEAUFORT VENTURE DEREK DUFFY ELAN 36 035     930 18:09:57 10:49:57 11:38:52
15 SPRING FEVER ROBERT McGREGOR BENETEAU OCEANIS 321 008 GBR2715L   976 19:55:03 12:35:03 12:53:37
16 LES ARKS ALAN ROGERS GIBSEA 96 032 K 8250 Y DYC 987 20:33:05 13:13:05 13:23:32
17 IDLE WISH JOHN PRYKE OCEANIS 350 061 GBR5175T SYC 979   DNC  
17 JEZEBEL CHRIS WALTERS FIRST 305 075 GBR8710Y   959   DNC  
17 LADY CILLA DANIEL OLIVER CONTESSA 32 068 GBR552 CONTESSA CLASS ASSOC. 982   DNC  
17 OCEAN DREAM LAURENCE WOODHAMS OCEANIS 350 071 GBR8139T SYC 961 17:19:18 DSQ  

SCCH THREE

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 GAZELLE PAUL UPTON JEANNEAU SUNLIGHT 30 017 GBR7265 SHYC 1025 17:49:26 10:29:26 10:14:05
2 ME-MO MICHAEL LINDSAY CONTESSA 26 019 CO1231 SYC 1161 19:38:37 12:18:37 10:36:11
3 BROWN SUGAR JULIAN BROWNLOW-DAVIES SOUTHERLY 115 015 GBR2310L SYC 1060 18:41:44 11:21:44 10:43:09
4 TEQUILA PAUL REYMOND JEANNEAU SUN 2000 047 GBR9853T   1096 19:05:51 11:45:51 10:44:01
5 JUNO HARVEY BURTON MOODY 29 034 7837Y BMYC 1070 19:14:51 11:54:51 11:08:05
6 DRYBONES MARTIN CRANFIELD ETAP 211 043 GBR9388T   1035 19:11:29 11:51:29 11:27:25
7 DANCES WITH WAVES BRIAN THOMAS WESTERLEY OCEANRANGER 023 7 SYC 995 19:12:57 11:52:57 11:56:32
8 LARA MARCO RUMMERY RIVAL 31 060 GBR2294L SYC 1040 20:14:35 12:54:35 12:24:48
9 RITIRO MIKE FELTON VANCOUVER 28 020 GBR2373L SYC 1115 21:13:38 13:53:38 12:27:39
10 CATS WHISKERS BOB BRAITHWAITE CATALINA 30 059 6410 NYC 1096   DNC  
10 ESCAPE DAVID NUNN BAVARIA 31 010 GBR1418 L SYC 1008   DNF  
10 TABARD PETER LEWIS ELIZABETHAN 31 044 GBR2732Y SYC 1050   DNF  
10 CRAZEE-B CHRIS BEAZER BAVARIA 31 037 B31 AYC 1008 17:41:32 DSQ  
10 BAJAU STEVE LEACH HUNTER HORIZON 30 051 38   1100 17:57:31 DSQ  
10 CRAZY H JAMIE CAMPBELL HEARD 35 057 GBR1065T SYC 1050   DNC  

Shorthanded Fleet 

RankBoatHelmClassBoat No.SailNoClubRatingFinishElapsedCorrected
1 ROXANNE SIMON MITCHELL SUNFAST 3200 033 GBR2539L SHYC 848   8:31:42 10:03:25
2 THE ITALIAN JOB DOUG BEANLANDS   064   SYC 920   10:02:16 10:54:38
3 KUDU ROD SCOTT DUFOUR 34 046 GBR1481L   924   10:37:39 11:30:06
4 SHENANIGAN BRIAN TWEEDLE-SMITH JEANNEAU SUN ODYSSEY 42i 021 GBR1532L BMYC 890   10:18:40 11:35:08
5 BLA BHEINN KEITH WILLIAMS HANSE 370E 072 GBR1862L   860   10:10:34 11:49:58

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish 16
DSQ Disqualification Varies

www.sussexyachtclub.org.uk

www.sussexyachtclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com